נפלאות האמוניה

יתרונות האמוניה כקרר Refrigerant

 

אמוניה היא תרכובת טבעית המורכבת מאטום חנקן ושלושה אטומי מימן. הנוסחה הכימית של תרכובת זו היא NH3.

אמוניה הוא בין הגזים המצויים בכמות רבה ביותר באוויר הסובב אותנו. הוא תוצר טבעי של תהליכים ביולוגיים רבים התלויים במחזור החנקן אשר רובו מגיע מהתפרקות טבעית של זבל, עצים ובעלי חיים מתים.   אמוניה נמצא במים, באדמה, באוויר ומשמש מקור לחנקן הנחוץ לצמחים ולבעלי חיים.

האמוניה המשמש כקרר טהור ברמה של 99.98%. נקי ממים וממזהמים, מוכן לשימוש, אינו  יקר ומסוגל לספוג כמות רבה של חום כאשר הוא מתאדה. לחץ העבודה של האמוניה במרבית המקרים, נמוך בהרבה מהלחץ הדרוש לפעולת  קררים אחרים.  יתרונו הברור הוא בספיגת כמויות גדולות של חום בהשוואה לקררים אחרים, יתרון זה (בין היתרונות האחרים) מאפשר למתכנני ולמתקיני מערכות קירור באמוניה,- להשתמש בצינורות בעלי קוטר קטן יותר מאשר במערכות קירור בהן נעשה שימוש בקרר אחר, זאת ללא כל ירידה בהספק הקירור המתקבל.

יתרונות האמוניה הבולטים ביחס לקררים המקובלים האחרים:

 

אקולוגי

•           פוטנציאל ההעלמות   ODP= 0

•           פוטנציאל ההתחממות הגלובלית GWP  = 0

 

פחות פליטת מזהמי אוויר ופחות תשלומים עבור האנרגיה.

האמוניה אינו גורם נזק לאוזון האטמוספרי. אורך מחזור החיים של אמוניה הוא פחות משבוע לעומת הפריאונים בעלי היציבות הכימית הקיצונית שמחזור חייהם בין מאתיים לשלוש מאות שנה. כאשר הם משוחררים לאטמוספירה.  אורך חייהם היציב של הפריאונים מאפשר להם לעבור  דרך הטרופוספרה לתוך הסטרטוספרה והלאה לשכבת האוזון.  בגובה זה עוצמת קרני השמש האולטרה סגוליים, אדירה עד כדי שבירת מולקולות הפריאונים שגורמת לעיתים לשחרור יונים של כלור אשר בהמשך פועלים כזרז, (קטליזטור) לריסוק מולקולות האוזון. תהליך זה מצמצם את יעילות סינון קרינה של שכבות האוזון שאמורות לסנן את הקרינה האולטרה סגולה שמגיעה מהשמש. כתוצאה נכך, כמויות גדולות יותר של קרינה אולטרה סגולה מגיעות לכדור הארץ ויוצרות נזקים ביולוגיים משמעותיים לבני אדם לבעלי חיים ולצומח.

 

תכונות תרמודינמיות ייחודיות

בזכותן נדרשת פחות אנרגיה להפעלת מערכות קירור גדולות, כלומר בטיחותי  

•           בעת דליפה, ריח האמוניה מוכר וקל לזיהוי.

 

 

לסיכום

יתרונות האמוניה לסביבה ותעשייה:

•הקמת מערכת קירור תעשייתיות, הפועלת בגז אמוניה זולה בכ 20% מהקמת מערכות קירור   כאלו אשר הפועלות בקררים אלטרנטיביים.

•קרר האמוניה יעיל ב10% מקררים אחרים. צריכת האנרגיה הנדרשת לתפעול מערכות קירור בקרר אמוניה, נמוכה יותר מצריכת האנרגיה של מערכות הפועלות בקררים אחרים. כתוצאה מכך גם פליטת המזהמים מתחנות הכוח המייצרות אנרגיה נמוכה יותר וכאמור - נוצר חיסכון כספי בתשלום עבור האנרגיה.

 

 

תפעול ותחזוקה נכונה של כל מערכות הקירור אשר פועלות בכל קרר שהוא כולל:

•תכנון מדויק ומותאם לצרכי המערכת.

•הכרת הציוד, מאפייני המערכת והקרר הפועל בתוכה.

מניעה, זו מילת המפתח להבטחת סביבת עבודה בטוחה בכל מערכת קירור מכל סוג שהוא. הקפדה על נהלי בדיקה של אביזרי הגנה ובטיחות ותדרוך העובדים לגבי דרכי פעולה במקרי תקלה וחירום.